Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

otascz 

Prvomájový vandr 2019

16 fotek 1.5.2019 - zobrazení
Prvomájový vandr do Pekla (Mrak, Břeťa, Oťas)
Vandr jsme zahájili 30.4. na opraveném náměstí v centru Nasavrk, kde jsme zašli na polévku a na „jedno“ v restauraci Pod Lípou. Konečně pořádná hospoda která otevírá už v 9:00 hod.. Řádně občerstveni jsme vyrazili směrem na České Lhotice. Za městečkem jsme se nechali zmást a místo přes České Lhotice jsme zvolili trasu směrem na Hradiště.
Původní plán dojít k hrázi Křižanovické nádrže na řece Chrudimce byl ale dodržen. Naše vlastní putování údolím Chrudimky začalo tedy u hráze Křižanovické přehrady, postavené v letech 1948 – 53. Hned pod přehradní hrází jsme se ponořili do Krkanky. Je to jedno z nejhezčích úseků Chrudimky, kde se řeka zařezává hluboko do tvrdých skal a vytváří impozantní údolí. Říční koryto je plné balvanů a peřejí, strmé svahy zdobí rozervaná skaliska, suťová pole a přirozené, těžbou dřeva nenarušené lesní porosty.
Při procházení jedné z nejstarších trampských osad v ČR, založená v roce 1921 s názvem T. O. Peklo, jsme uvařili kávu u jedné staré trampské boudy nad řekou. Panáčka jako lék samozřejmost neuvádím.
Další posezení u šerifa osady a kamaráda Pilouse, který řeže překrásné totemy, se také uskutečnilo. Bohužel bez Pilouse, který na chajdě ještě nebyl. Přes rozcestí Peklo jsme pokračovali stále po zelené k rozcestí Pekelský mlýn, kde nás značka navedla na druhý břeh.
U rozcestí Strádovské peklo jsme dali dalšího panáčka a u vybudovaného odpočívadla nás vyfotila sympatické běžkyně. Až na tu sportovně založenou dámu bylo údolí liduprázdné. Po zelené jsme došli až pod zříceninu hradu Strádov a vystoupali ke skromným zbytkům hradu. S jeho jménem se poprvé setkáváme v predikátu Jaroše Lacemboka ze Srádova k roku 1374. Jako pustý se připomíná již v roce 1457, k roku 1459 je pak uváděn jako zbořený. Na ploše předhradí jsou patrny pozůstatky několika staveb. Romantické místo nás oslovilo, a tak jsme se okamžitě rozhodli že zde přenocujeme. Bylo po dešti, a proto jsme mohli s klidným svědomím rozdělat malý oheň a připravit večeři. Při svařeném vínu a kalíšku slivky jsme zavzpomínali na některé naše hrdinské výpravy a před půlnocí jsme usnuli jako mimina. Po vydatné snídani v klidu pokračovalo naše putování po proudu řeky. Vysoký plot elektrárenských objektů Práčovské přehrady, ani skály sahající až do jezera nás dál nepustily. Jediná cesta vede z mostu po nenápadném železném žebříku na levý břeh a odtud vzhůru terénem k práčovskému kostelu, nebo kolem plotu. Za přehradou jsme narazili na modrou turistickou značku, po které se dojde podél řeky do Slatiňan nebo až do Chrudimi. Významná zastávka se ještě konala v nově vybudované hospůdce u skal ve Škrovádě, kde jsme dali nějaké to pivko a Mrak koupil tři zelené. Je to malebné místo sevřené v údolí řeky Chrudimky u pískovcových skal. Pak už rychle na vlak do Slatiňan. Celkem jsme ušli cca 20 km.
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron